Třetí výzva k podávání žádostí o podporu v podprogramu NZÚ – rodinné domy (dále jen „výzva") zahrnuje následující oblasti podpory:
A. Snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů
- dotace na zateplení obálky budovy - výměnou oken a dveří, zateplením obvodových stěn, střechy, stropu, podlahy
- podporována dílčí i komplexní opatření
B. Výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností
- dotace na výstavbu nových rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností
C. Efektivní využití zdrojů energie
- dotace na výměnu neekologického zdroje tepla (spalující například uhlí, koks, uhelné brikety) za efektivní ekologicky šetrné zdroje (například kotel na biomasu, tepelné čerpadlo, plynový kondenzační kotel) nebo napojení na soustavu zásobování teplem s vyšším než 50% podílem OZE
- na výměnu elektrického vytápění za systémy s tepelným čerpadlem
- na instalaci solárních termických a fotovoltaických systémů
- na instalaci systémů nuceného větrání se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu
Zahájení příjmu žádostí: 22. října 2015
Ukončení příjmu žádostí: vyčerpáním stanovené alokace nebo nejpozději do 31. prosince 2021
Alokace finančních prostředků: dle aktuálních výnosů z prodeje emisních povolenek
Kdo může o podporu zažádat:
Oprávněnými žadateli a příjemci podpory jsou vlastnící nebo stavebníci rodinných domů, a to jak fyzické osoby, tak i právnické osoby. Podporu nelze poskytnout na výměnu kotlů na tuhá paliva ve vlastnictví fyzických osob provedenou po 15. 7. 2015 (včetně), které mají možnost získat podporu v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014-2020, Prioritní osy 2, Specifického cíle 2.1 - Snížit emise z lokálního vytápění domácností podílející se na expozici obyvatelstva nadlimitním koncentracím znečišťujících látek.
Způsob podání žádosti:
Žádost o poskytnutí podpory se podává výhradně elektronicky prostřednictvím online formuláře žádosti dostupného na webových stránkách programu.
Základní pravidla:
- Žádat je možné před zahájením, v průběhu nebo po dokončení realizace podporovaných opatření.
- Celková výše podpory na jednu žádost je omezena na max. 50 % řádně doložených způsobilých výdajů a je vyplácena až po řádném dokončení realizace podporovaných opatření, tzn. až po vydání Registrace a rozhodnutí, resp. Registrace a stanovení výdajů. V případě, že jsou naplněny znaky veřejné podpory, je nutné žádat v režimu de minimis nebo tzv. blokové výjimky, podpora je pak omezena také pravidly těchto režimů.
- Maximální výše podpory pro jednoho žadatele je v rámci této výzvy stanovena na 5 mil. Kč.
- Rozhodné datum pro stanovení způsobilosti výdajů je max. 24 měsíců před datem zaevidování žádosti do informačního systému a zároveň ne dříve, než 1. 1. 2014.
- Na jeden rodinný dům lze uplatnit jen jednu žádost, ta ale může obsahovat kombinaci opatření z více podoblastí podpory.
Dokumenty potřebné pro úspěšné podání žádosti:
- předkládány v listinné podobě v jednom vyhotovení, není-li stanoveno jinak
- v originále nebo úředně ověřené kopii, není-li stanoveno jinak
- kompletní informace o dokumentech předkládaných při podání žádosti naleznete v kapitole 4 Závazných pokynů
Výše podpory
Výše získané podpory je ovlivněna rozsahem a kvalitou provedených opatření: čím více opatření vedoucích k úspoře energie žadatel provede, tím vyšší podporu získá.
Vedle dotace na podporovaná opatření je možné požádat i o podporu na projektovou přípravu, tedy např. na zpracování projektové dokumentace a energetického hodnocení budovy, na zajištění odborného technického dozoru nebo na zajištění měření průvzdušnosti obálky budovy (blower door test). O obě podpory je nutné žádat vždy současně.
- Celková výše dotace na jednu žádost je omezena na max. 50 % řádně doložených způsobilých výdajů a je vyplácena až po řádném dokončení realizace podporovaných opatření, tzn. po vydání Registrace a rozhodnutí, respektive Registrace a stanovení výdajů.
- U žádostí podaných v režimu veřejné podpory může být celková výše dotace omezena také příslušnými pravidly pro čerpání vybraného typu veřejné podpory.
- Maximální výše dotace pro jednoho žadatele je v rámci této výzvy pro rodinné domy stanovena na 5 mil. Kč.
- Pro rodinné domy nacházející se v Moravskoslezském a Ústeckém kraji jsou dotační částky na výšeny o 10 %.
(Poznámka: zvýhodnění se nevztahuje na podporu na zpracování odborného posudku a zajištění odborného technického dozoru – podoblasti podpory A.4, B.3 nebo C.5 a podoblasti podpory B.4 a C.6).
Oblast podpory A
Snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů
-
dotace na zateplení obálky budovy - výměnou oken a dveří, zateplením obvodových stěn, střechy, stropu, podlahy
podporována jsou dílčí i komplexní opatření
V této oblasti podpory je dotace poskytována dle rozsahu skutečně realizovaných opatření – tzn. dle ploch zateplovaných konstrukcí na obálce budovy, a to v závislosti na dosažené podoblasti podpory A.0 až A.3. První podoblast slouží jako vstupní s „měkčími“ požadavky, což umožní realizaci např. jen výměny výplní stavebních otvorů společně se zateplením stropu pod nevytápěnou půdou.
Maximální výše podpory na jednotlivé typy konstrukcí dle podoblastí:
Typ konstrukce |
A.0 a A.1 (Kč/m2) |
A.2 (Kč/m2) |
A.3 (Kč/m2) |
Obvodové stěny a podlahy nad exteriérem |
500 |
600 |
800 |
Střechy |
500 |
600 |
800 |
Výplně otvorů |
2 100 |
2 750 |
3 800 |
Podlahy na terénu |
700 |
900 |
1 200 |
Stropy a ostatní konstrukce |
330 |
400 |
550 |
Památkově chráněné budovy:
Je-li budova památkově chráněna (viz definice v kapitole 11 Závazných pokynů) a zároveň orgán památkové péče stanovil ve svém písemném stanovisku podmínky omezující možnost provést některá opatření na obálce budovy v plném rozsahu, je možno žádat o podporu za podmínek platných pro památkově chráněné budovy.
Jsou-li orgánem památkové péče stanoveny podmínky určující zvláštní postup při provádění podporovaných opatření, které předepisují použití materiálů či postupů, u kterých lze jednoznačně doložit vyšší finanční náročnost oproti standardnímu řešení (nutnost použití izolačních materiálů s deklarovanou hodnotou tepelné vodivosti nižší než 0,030 W.m-1.K-1, zateplení konstrukce ze strany interiéru, výroba replik/repase oken a dveří, ozdobné architektonické prvky, sgrafita apod.), lze pro danou část opatření uplatnit zvýhodněný koeficient k = 1,3 upravující výši dotace pro daný typ konstrukce. Zvýhodnění se nepřiznává v případech, kdy je např. pouze omezena maximální tloušťka použité izolace nebo předepsána barevnost povrchů. O přiznání nároku na uplatnění zvýhodněného koeficientu rozhoduje Fond.
Bonifikované kraje:
Pro realizace opatření v rodinných domech nacházejících se v Moravskoslezském nebo Ústeckém kraji platí pro všechny konstrukce zvýhodněný koeficient k = 1,1. Viz výše navýšení dotace pro Moravskoslezský a Ústecký kraj o 10 %.
Materiály s vydaným environmentálním prohlášením typu III
Jsou-li pro realizaci opatření na některém typu konstrukce navrženy a použity materiály s vydaným environmentálním prohlášením typu III, je možné uplatnit zvýhodněný koeficient k = 1,05 upravující výši dotace pro daný typ konstrukce, a to za níže uvedených podmínek:
- materiál/y s vydaným environmentálním prohlášením typu III musí být použity alespoň na 75 % celkové výměry podporovaných opatření na daném typu konstrukce (např. obvodové stěny, střechy,...),
- environmentalní prohlášení typu III musí být zpracováno v souladu s ČSN EN ISO 14 025, případně EN 15 804 a musí být ověřeny nezávislou akreditovanou osobou.
Výpočet dotace:
Maximální možná dotace (Kč)= SUMA (výměra konstrukce v m2× dotace dle typu konstrukce a podoblasti × (k))
k – koeficient upravující výši dotace; pro budovy a konstrukce bez zvýhodnění k = 1, pro budovy a konstrukce podléhající památkové péči k = 1,3; pro budovy v bonifikovaných krajích k = 1,1;pro konstrukce s použitím environmentálního prohlášení typu III k = 1,05
Uplatní-li se více koeficientů "k" současně, je výsledný koeficient pro stanovení výše podpory roven součinu dílčích koeficientů. Maximální hodnota výsledného koeficientu je k = 1,05.
Postup výpočtu:
-
Vynásobíte zateplované plochy jednotlivých konstrukcí v m2 zaokrouhlené na jedno desetinné místo směrem dolů s odpovídající výší dotace pro danou konstrukci a podoblast a s odpovídajícím koeficientem.
-
Získané součiny sečtete a vyjde vám výše dotace.
Podoblast A.4 – Podpora na zpracování odborného posudku a zajištění odborného technického dozoru
Maximální celková výše podpory je 25 000 Kč, max. však 15 % z přiznané částky podpory v podoblasti A.0, A.1, A.2 nebo A.3.
Orientační výši dotace si můžete spočítat také pomocí KALKULAČKY.
Oblast podpory B
Výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností
-
dotace na výstavbu nových rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností
Podpora se poskytuje formou jednorázové fixní dotace na jeden rodinný dům. Její výše se určí dle dosažené úrovně energetické náročnosti budovy a požadovaných technických parametrů (tedy dle dosažené podoblasti B.1 nebo B.2).
Podoblast podpory |
Popis |
Výše podpory [Kč/dům] |
Podoblast B.1 |
Dům s velmi nízkou energetickou náročností |
300 000 |
Podoblast B.2 |
Dům s velmi nízkou energetickou náročností s důrazem na použití obnovitelných zdrojů energie |
450 000 |
Dotace na výstavbu rodinných domů v Moravskoslezském a Ústeckém kraji je zvýhodněna o 10 % (navýšení se nevztahuje na podoblast podpory B.3 a B.4).
Podoblast B.3 – Podpora na zpracování odborného posudku, zajištění měření průvzdušnosti obálky budovy a na odborný technický dozor nad prováděním stavby
Maximální celková výše podpory je 35 000 Kč.
Podoblast B.4 - Zvýhodnění při použití výrobků se zpracovaným environmentálním prohlášením typu III
- o podporu lze žádat pouze současně s podáním žádosti v podoblasti podpory B.1 nebo B.2,
- jsou-li pro realizaci opatření použity výrobky a materiály s vydaným environmentálním prohlášením typu III, je výstavba zvýhodněna částkou 10 000 Kč,
- pro přiznání zvýhodnění musí být použito alespoň 5 různých výrobků nebo materiálů se zpracovaným environmentálním prohlášením typu III, přičemž souhrnné způsobilé výdaje spojené s pořízením těchto výrobků a materiálů musí být alespoň 150 000 Kč,
- všechna environmentální prohlášení typu III musí být zpracována v souladu s ČSN EN ISO 14 025, případně EN 15 804 a musí být ověřena nezávislou akreditovanou osobou.
Oblast podpory C
Efektivní využití zdrojů energie
-
dotace na výměnu neekologického zdroje tepla (spalující například uhlí, koks, uhelné brikety) za efektivní ekologicky šetrné zdroje (například kotel na biomasu, tepelné čerpadlo nebo plynový kondenzační kotel) a na napojení na soustavu zásobování teplem s vyšším než 50% podílem OZE
-
na výměnu elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem
-
na instalaci solárních termických a fotovoltaických systémů
-
na instalaci systémů nuceného větrání se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu
Podpora je dána fixní částkou dle typu pořízeného nového zdroje/systému a podoblasti.
Podoblasti C.1 a C.2 – Výměna zdrojů tepla
Podoblast podpory |
Typ zdroje |
Výše podpory [Kč] |
||
C.1 (spolu se zateplením) |
C.2 (bez zateplení) |
|||
C.1.1 |
C.2.1 |
Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva |
50 000 |
40 000 |
C.1.2 |
C.2.2 |
Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva |
100 000 |
80 000 |
C.1.3 |
C.2.3 |
Krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem s ruční dodávkou paliva a uzavřené krbové vložky s teplovodním výměníkem |
50 000 |
40 000 |
C.1.4 |
C.2.4 |
Krbová kamna nebo vložka na biomasu s teplovodním výměníkem se samočinnou dodávkou paliva |
50 000 |
40 000 |
C.1.5 |
C.2.5 |
Tepelné čerpadlo voda - voda |
100 000 |
80 000 |
C.1.6 |
C.2.6 |
Tepelné čerpadlo země - voda |
100 000 |
80 000 |
C.1.7 |
C.2.7 |
Tepelné čerpadlo vzduch - voda |
75 000 |
60 000 |
C.1.8 |
C.2.8 |
Plynový kondenzační kotel |
18 000 |
15 000 |
C.1.9 |
C.2.9 |
Napojení na soustavu zasobování teplem s vyšším než 50% podílem OZE |
40 000 |
30 000 |
- Na opatření z podoblasti C.1 je možné žádat výhradně současně s opatřením z oblasti A.
-
Na opatření z podoblasti C.2 je možné žádat pouze na rodinné domy, jejichž měrná roční potřeba tepla na vytápění EA nepřesahuje 150 kWh.m-2.rok-1.
- podporu nelze poskytnout na výměnu kotlů na tuhá paliva ve vlastnictví fyzických osob provedenou po 15. 7. 2015 (včetně), které mají možnost získat podporu v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014-2020, Prioritní osa 2, Specifický cíl 2.1 - Snížit emise z lokálního vytápění domácností podílející se na expozici obyvatelstva nadlimitním koncentracím znečišťujících látek,
Podoblast C.3 – Instalace solárních termických a fotovoltauckých (FV) systémů
Podoblast podpory |
Typ systému |
Výše podpory [Kč] |
C.3.1 |
Solární termický systém na přípravu teplé vody |
35 000 |
C.3.2 |
Solární termický systém na přípravu teplé vody a přitápění |
50 000 |
C.3.3 |
Solární FV systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem |
35 000 |
C.3.4 |
Solární FV systém bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh.rok-1 |
55 000 |
C.3.5 | Solární FV systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh.rok-1 | 70 000 |
C.3.6 | Solární FV systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 3 000 kWh.rok-1 | 100 000 |
- o dotaci na tato opatření může vlastník domu požádat na jeden rodinný dům pouze jednou za dobu trvání programu, a to i v případě rodinného domu s více bytovými jednotkami; výjimkou je kombinace solárního termického systému (podoblast podpory C.3.1/C.3.2) s fotovoltaickým systémem (podoblast podpory C.3.5/C.3.6) s akumulací elektřiny výhradně do akumulátorů,
- v podoblasti podpory C.3.3 jsou podporovány systémy na přípravu teplé vody s přímým ohřevem,
- v podoblasti podpory C.3.4, C.3.5 a C.3.6 nesmí být maximální instalovaný výkon systému vyšší než 10 kWp,
- v podoblasti podpory C.3.4, C.3.5 a C.3.6 se podpora poskytuje pouze na systémy připojené k distribuční soustavě po 1. 1. 2016.
Podoblast C.4 – Instalace systémů nuceného větrání se zpětným získáváním tepla
Podoblast podpory |
Typ systému |
Výše podpory [Kč] |
C.4.1 |
Centrální systém nuceného větrání se zpětným získáváním tepla |
100 000 |
C.4.2 |
Decentrální systém nuceného větrání se zpětným získáváním tepla |
75 000 |
- podporu v této podoblasti je možné žádat buď současně s podáním žádosti o podporu v oblasti A nebo i samostatně; samostatné podání žádosti je možné pouze v případě, že instalací systému nuceného větrání se zpětným získáváním tepla dojde k úspoře měrné potřeby tepla na vytápění minimálně 20 %.
Podoblast C.5 – Podpora na zpracování odborného posudku a zajištění měření průvzdušnosti obálky budovy
Maximální celková výše podpory je 5 000 Kč, a to i v případech, kdy je žádáno na více opatření z oblasti C současně, maximálně však 15 % z alokované částky podpory v podoblasti C.1, C.2, C.3 nebo C.4.
Podoblast C.6 - Zvýhodnění při použití výrobků se zpracovaným environmentálním prohlášením typu III
- o podporu lze žádat pouze současně s podáním žádosti v podoblasti podpory C.1, C.2, C.3 nebo C.4,
- je-li pro realizaci opatření použit zdroj tepla, solární paneyl či jednotka nuceného větrání se zpětným získáváním tepla s vydaným environmentálním prohlášením typu III, je tato instalace zvýhodněna částkou 2 000 Kč; v případě použití více výrobků s vydaným environmentálním prohlášením typu III se podpora u kombinovaných žádostí v podoblasti podpory C.6 nezvyšuje,
- environmentální prohlášení typu III musí být zpracováno v souladu s ČSN EN ISO 14 025, případně EN 15 804 a musí být ověřeno nezávislou akreditovanou osobou.
Kompletní informace ohledně maximální výše podpory jsou uvedeny v Závazných pokynech.